Nejmladší generace “lásky”

5. prosince 2017 v 15:42 | Cora Inferno |  Návštěva psychologa
Doba pokročila, technologie také a smýšlení lidí se posunulo na vyšší příčku. Děti dospívají rychleji, než dříve, kdy jsem byla dítě já. Sociální sítě byly okupovány slovy: "Láska kvete v každém věku.", a mladší si to vzali za své. Dnes se velice často setkáváme s aplikacemi, které počítají dny, kdy jsou dva lidé spolu, vídáme na sítích společné fotografie, slůvka "navždy" a "miluji tě", různé vzkazy přes InstaStories a screenshoty plné láskyplných zpráv na Messengeru.
A já se ptám, proč? Kam zmizelo to soukromí, ta všeobecná láska a laskavost, kdy si nemusíme nic dokazovat pod nátlakem okolí a na sítích? Říkáte si: "Jí se to kecá, za dvacet let nikoho pořádně neměla, nic o tom neví.", a ano, moc toho nevím, ne z vlastní zkušenosti. V mém okolí se pohybuje nespočet párů, jak starší, tak mladší. A vidím ten obrovský rozdíl. Dám příklad, můj bratr s jeho přítelkyní (čtěte snoubenkou) jsou spolu přes 11 let. Bydlí spolu, mají naplánovanou budoucnost, ale stále jsou schopni se na víkend rozdělit, aby bratr mohl jít s kamarády na pivo a švagrová si pozvala kamarádky na víno. Otočme se k mladším párům, zde nebudu uvádět příklad, protože to dělají snad všechny. Není totiž ani den, ani minuty, kdy by byli bez sebe. Neustálé tulení a cukrování přivádí člověka do varu, ale když se nad tím pozastavím, je to vlastně ta krásná dětská nevinná láska, ta strašně roztomilá láska… která nikdy nevydrží dlouho.
Mladé páry, jak je zvykem, se na sítích pohybují mnohem častěji, než, například, můj ctěný bratr. Je to možná výchovou, možná vlivem doby, možná je to generací, to nevím jistě, jedno ale vím - mladí mají neustále potřebu dokazovat lásku svému partnerovi dost veřejně. Asi proto, že nesnesou, když se na jejich partnery dívá někdo jiný, nebo je to tím, že dokazování se drží ruku v ruce s nedůvěrou. Abyste mě pochopili, z mého pohledu to vypadá, jakoby se mladí nechtěli dělit jak o svého partnera, tak ani o sebe. Nemají na nikoho čas, když ho mají, nemluví o nikom a ničem jiném, než o svém partnerovi a co spolu zažili. Člověka to brzy unaví a někomu, jako jsem třeba já, to úplně znechutí vztahy jako takové.
Bohužel, doba si žádá oběti a těmi bývají dost často právě mladé páry. První lásky, fixace na toho druhého, žárlivost… Mladší bývají dost prchliví, co hůř, přelétaví. Bohužel, pro některé bohudík, končí tyto vztahy nenávistí, hanlivostí, urážením a pokrytectvím. Ale neříkám všechny. Ptám se, proč tomu tak je? Když mně bylo 14 - 15, což je věk, kdy tyhle věci většinou začínaly, bylo moderní spolu vydržet pár měsíců, pak se rozejít na chvíli a pak se zpět dát dohromady. A takhle na střídačku. Uběhlo pár let a zase je to jinak! V tomhle věku sice tyhle věci takřka začínají, ale každý je, dá se říct, dost akční a chtějí objevovat nové a nové věci. A teď se na mě nezlobte… Pár, oba kolem patnácti či šestnácti let, se dá dohromady, vydrží spolu měsíc a pak se, buď vzájemná či jednotlivá, dostaví nevěra. Neházím všechny do jednoho pytle, to samozřejmě ne. Nevěra existuje v každém věku, jen u těch mladých se prostě objevuje víc a víc a mě děsí představa, kam až to zajde. Znám i chlapce, což si opravdu troufnu říct, protože někteří mají inteligenci houpacího koníka, jsou schopni za měsíc vystřídat až pět dívek, ne-li více. A pak mají ty mladé holky opačnému pohlaví věřit.
V dnešní době je také dost oblíbená jedna mluvená činnost, říká se jí lhaní. Vtip je v tom, že vám stačí, když máte naivního partnera a máte vždycky otevřená zadní vrátka. Ukážeme si dva příklady:
  • Holčičí lhaní - většinou ty holky ukončují vztahy dřív, než stihnou nějakou nevěru vůbec zkusit, ale když už lžou, snaží se si toho partnera udržet, kdyby to s dotyčnou třetí stranou nevyšlo. Bohužel, holčičí lži se vždycky provalí jako první, protože, co si budeme nalhávat, každá žena se ráda svěří své kamarádce/ svým kamarádkám. A nikdy nevíte, kdo vás slyší, nebo kdo to z vaší bandy vykecá a dostane se to do oběhu.
  • Klučičí lhaní - já prostě doteď neviděla chlapa, který by použil milosrdnou lež opravdu jako milosrdnou. Možná to zní feministicky, ale mluvím z toho, co jsem zažila a viděla. Mužské pokolení se přímo chlubí tím, že ženy jsou maso a výherní trofeje, to muži po staletí uzavírali sázky, který z nich dostane tu nedobytnou krásku, to muži si hledají mladší a pevnější prototypy svých žen/partnerek… A víte co? Jo, jsem feministka.
Abych se úplně neztratila v tématu, ten hlavní bod píšu sem. Je to asi dáno dobou, pomluvami a drby, které se šíří rychlostí světla, možná i rychleji. Mladé páry spolu prostě nevydrží tak dlouho, jak jsou lidé zvyklí, možná to beru jinak, protože jsem stále sama, ale to je čistě můj subjektivní názor. Dřív měli lidé zameteno před vlastním prahem, všímali si svých věcí a nechlubili se každý den tím, jak jsou spokojení, šťastní a já nevím kdesi cosi. Lidská závist a nedůvěra se rozšířily až do našeho podvědomí a hluboce ve všech zakořenily. Chci jen říct, že třeba by zůstalo víc mladých dvojic, než teď, kdyby se tolik nedělili o svůj vztah se světem. Někteří jim to přát budou a někteří ne. Znala jsem několik párů, byli spolu úžasní, teď se nenávidí, protože "ta řekla tomu a ten to řekl té".
Ale jak říkám, neplatí to pro všechny, neházím všechny do jednoho pytle, samozřejmě se to děje i mezi staršími, ale tohle je čistě subjektivní postoj, protože se kolem mě pohybuje hodně dvojic. Jen prostě vidím, že starší si víc váží, jak věcí, tak lidí...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máte-li partnera, která jste věková kategorie?

Mladší páry (14 - 20 let)
Starší páry (21 let a víc)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama