Poblázněné hormony, aneb stala jsem se frigidou?

23. listopadu 2017 v 21:37 | Cora Inferno |  Návštěva psychologa
Zdravím vás!
Jsem tu opět s novým článkem, napadl mě dnes a myslím si, že je to celkem důležité téma. Budu se vyjadřovat hlavně k dívkám/ženám, kterých se to týkalo, týká nebo týkat bude. Pro pány tohle bude jistě citlivé téma, pro vlastní bezpečí doporučuji nečíst dál.
Každá z nás jistě slyšela o hormonální antikoncepci, pilulkách různých barev a druhů, léky, které vás mají chránit před otěhotněním (pozor, nikdy ne stoprocentně), srovnat vám menstruační cyklus a "udělat z vás ženu". Ten největší vtip je v tom, že každému nesedí totéž.
Hormonální antikoncepce je drahá, ale platí se jednou za tři měsíce (tedy co já vím). Od svých čtrnácti let jsem brala Triquilar, po dobu pěti dlouhých roků, nikdy žádný problém, cena přijatelná, žádné vedlejší účinky se nekonaly. Před rokem jsem dost nevycházela s penězi (vyšla jsem školu, neměla jsem práci a tím pádem ani peníze) a nemohla jsem si ji po dobu šesti měsíců koupit. Mé tělo se nezbláznilo, vlastně se nic nestalo, jen se mi trošičku posunul cyklus, což nebyl nijak velký problém. Tedy, ne pro mě, můj gynekolog se mohl zbláznit, vysadila jsem totiž HA bez jeho vědomí, náhle a naprosto zbytečně, ke všemu jsem v té době měla sexuálního partnera, takže další výtky o tom, že jsem tam v tu chvíli mohla ležet a otírat si bříško od toho podivného gelu. Ano, to jsem mu dala za pravdu. Triquilar jsem brala ale dál, předepisoval mi ho až do letošního srpna, když jsem přišla na kontrolu. Bylo mi řečeno, že přejdeme na jinou antikoncepci, že mi bude víc vyhovovat. Samozřejmě jsem si o nové antikoncepci Lindynette 20 zjistila hodně. Výsledky byly bohužel sporné, neboť jedna strana říkala, že vyhovovala perfektně a že ji berou dodnes, druhá strana nesouhlasila a brzy ji vysazovala. Hodila jsem si tedy mincí, tedy zkusila jsem ji. Lindynette byl o něco dražší než Triquilar, ale jednou za tři měsíce to prostě není problém.
První měsíc jsem na sobě nepociťovala žádné změny. Ani jednu. Druhý měsíc, když jsem si pak zpětně vše promítala, jsem začínala ztrácet zájem o společenský život, uzavírala se do sebe, schovávala se v peřinách se seriály, víc jsem plakala, byla jsem víc a víc mimo. Mně to nepřišlo zpočátku, neboť jsem si myslela, že je to kvůli tomu počasí, kvůli rozhádanému okolí, kvůli čemukoliv jinému, léky byly to jediné, na co bych to nesvedla. Třetí měsíc, tedy přelom října a listopadu, byl plný zvratů a mého naprostého mentálního kolapsu. Přiznám se, že jsem byla dřív opravdu zvíře, byla jsem nazvána nymfomankou, tedy ne, že bych byla nějaká přeletavá holka, jen prostě jsem tenkrát po "partnerovi" chtěla sexu až moc. Myslel to asi spíš ze srandy, ale, když to vidím těmahle očima, dřív jsem byla opravdu náročná. Vrátím se zpět k věci, teď jsem naprostý opak. Tento poslední čas mám k sexu naprostý odpor a jen při představě, jak lezu do peřin s nějakým mužským, mi hned naskakuje husí kůže a běhá mráz po zádech.
Menstruační cyklus na tom nebyl o dost lépe, menstruace přicházela až o celých PĚT DNÍ později, ne jako po 1 - 2 dnech jako při Triquilaru. To nejhorší jsem já sama pocítila až naposled, když jsem se na sebe nemohla ani podívat. Ležela jsem v posteli a rodiče přišli s tím, že se mě chtějí na něco zeptat. Čekala jsem nějaké promlouvání do duše ohledně mé současné pracovní pozice nebo ohledně hospodaření s penězi. První začala matka, jestli nemám pocit, že je se mnou něco jinak, že na sebe něco s námahou oblékám, že pořád chodím zachumlaná (můj mozek to viděl, jen si to neuvědomoval) ve více vrstvách. Pak se přidal otec se slovy a narovinu, že jsem rapidně přibrala a že je to dost vidět. Vlezla jsem tedy na váhu a zhrozila jsem se, načež následoval pláč. Já za pouhé 2 - 3 měsíce, kdy jediné, co jsem změnila, byla právě hormonální antikoncepce, jsem přibrala skoro 10 kilogramů, přesněji 8,4 kg.
Objednala jsem se k doktorovi a přišla teď v úterý na konzultaci. Přišlo mu naprosto nereálné, že bych mohla nabrat takové množství, že počítal s maximálně dvěma kily nahoru, ale víc nic. Antikoncepci jsme tedy na tři měsíce vysadili, pokud váha klesne, bylo to HA, pokud ne, dělám něco špatně. Doma na své váze, která vyhodnotí i procentuální části, co v těle kolik váží. A upřímně, oddychla jsem si. Byť, co se týče tabulek, mám na svou výšku (170 cm) a věk (20) už nadváhu, ale MAXIMÁLNÍ podíl vody v telě je 51 %. A já jsem "akorát" zavodněná, protože displej ukázal 53,6 %.
Podle nejnovějších negativních recenzí jsem zjistila, že Lindynette 20 opravdu může někoho zavodňovat a způsobit mu obrovské změny v těle. Normálně příbalové letáčky nečtu, ale našla jsem ve velmi častých, častých i méně častých nežádoucích účincích přesně to, co se mi dělo. Poruchy pravidelnosti mentruačního cyklu i cyklu jako takového, poruchy libida, nadbytek váhy včetně zadržování tekutin/otok, změny nálad včetně deprese, bolesti či necitlivosti prsou a jejich zvětšení, změny chuti k jídlu, nervozita a nadýmání.

Co tímhle vším chci vlastně říct? I po dlouhodobé snášenlivosti HA se může klidně stát, že budete muset přejít na něco jiného. Zvažte tedy těchto pár bodů:
  • mám sexuálního partnera, abych je musela nutně užívat?
  • mám finanční prostředky na to, abych je kupovala sama? (dá se samozřejmě domluvit i s přítelem nebo s rodiči, ale co já znám holky a ženy, radši si to platí samy, taková jejich zodpovědnost)
  • bojím se náhlých (možná i trvalých) změn, které mi může HA způsobit?
  • stojí mi za to cpát si do těla hormony, které vlastně ani nepotřebuji?
Já neříkám, že HA je špatná věc, to vůbec ne. Ale někdy to s hormony prostě tak zacloumá, že mají některé dívky snížené sebevědomí, upadají do depresí nebo do špatných nálad, tělo prostě začne negativně reagovat právě na nové látky v těle. Pokud nemáte sexuálního partnera, opravdu nemá cenu za něco takového utrácet peníze, kdyby to náhodou přišlo zčista jasna, pořád je tu jiná možnost. :)

Plánuji teď každý týden (nejspíš čtvrtky) psát článek o tom, jak probíhá každý týden bez HA a při užívání ForFemina, doplňku stravy, který se specializuje na ženy právě s "oteklým" tělem, na ženy se sedavou prací, má i další výhody, jako je lepší spalování tuků a podobně. Dnes jsem si ForFeminu vzala poprvé, každý týden se budu pravidelně vážit, zapisovat si změny a uvidíme, co se bude dít.
Určitě mi napište do komentářů. jaké máte zkušenosti s HA vy, jestli jste si prošly něčím podobným nebo někoho takového znáte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Užíváte/užívala jste hormonální antikoncepci?

Užívala jsem, už ne.
Užívám stále.
Nikdy jsem ji neužívala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama